SEBASTIAN SZWED BEZKONKURENCYJNY

Nasza szkoła znana z dużych osiągnięć w konkursach z przedmiotów zawodowych, tym razem sięgnęła po najwyższy laur w konkursie historycznym. Bardzo miłą niespodziankę sprawił uczeń Sebastian Szwed, wygrywając Regionalny Konkurs o Ruchu Ludowym. Patronat honorowy sprawował europoseł Krzysztof Hetman, patronat naukowy Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie.
Po wygraniu eliminacji szkolnych, wspólnie z Marcinem Romanowskim i Sebastianem Koprem reprezentował Zespół Szkół Nr 4 w finale regionalnym, który odbył się 3 lutego w Zespole Szkół Nr 1 w Tomaszowie Lub. Uczestniczyło w nim 34 uczniów reprezentujących niemal wszystkie szkoły z 4 powiatów byłego województwa zamojskiego.
W finale Sebastian Szwed zdecydowanie wygrał, najlepiej rozwiązując test opracowany przez pracowników naukowych Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie. Jego wygrana była miłym zaskoczeniem, jego wiedza okazała się zdecydowanie większa od uczniów liceum z renomowanym Liceum ONZ w Biłgoraju na czele, a także fakt, że wskazał komisji błąd merytoryczny dotyczący jednego z pytań konkursowych, powołując się na fachową literaturę przedmiotu.
Marcin Romanowski zajął 17 miejsce, Sebastian Koper był 29. W części oficjalnej i rozdaniu nagród uczestniczyli starostowie z powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego.
Sebastian Szwed zostając laureatem, oprócz wielu nagród rzeczowych, został zaproszony przez europosła Krzysztofa Hetmana do zwiedzania Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Do tegorocznej edycji ucznia przygotowywali: Elżbieta Joniec i Robert Czyż. Do Brukseli Sebastian pojedzie już po raz drugi, dwa lata wcześniej także był laureatem, wtedy do konkursu przygotowywała go p. Zofia Zięba.