NIEKONWENCJONALNA LEKCJA HISTORII NAJNOWSZEJ

W ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 wzięli udział w trzech lekcjach otwartych w Izbie Pamięci Terroru Komunistycznego w Tomaszowie Lub.
Izba Pamięci znajduje się w budynku dawnego więzienia UB - miejscu kaźni nazywanym "Smoczą Jamą". Tam byli przetrzymywani i mordowani przeciwnicy komunizmu głównie żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.Tomaszowskie więzienie UB funkcjonowało od 1944 do 1956 roku. Po jego zlikwidowaniu pomieszczenia te użytkowane były przez sąd rejonowy jako archiwum. Po przejęciu budynku przez urząd miasta powstała inicjatywa upamiętnienia historii tego miejsca.Wystawa w izbie zaprojektowana została przez lubelski oddział IPN. Można na niej poznać historię komunistycznego terroru, sylwetki funkcjonariuszy i wspomnienia więźniów. Zrekonstruowany został również wygląd pokoju przesłuchań z narzędziami służącymi do torturowania więźniów.


Mroczne zakamarki historii ziemi tomaszowskiej po zakończeniu II wojny światowej bardzo profesjonalnie przedstawiał Jarosław Antoszewski. W niespotykanej na co dzień lekcji historii uczestniczyły klasy IV h, IV k i I h. Opiekunami byli nauczyciele historii Elżbieta Joniec i Robert Czyż.
Jest to początek współpracy, w najbliższym czasie p. J. Antoszewski zaprezentuje film o Żołnierzach Wyklętych z Powiatu Tomaszowskiego, które zostaną poprzedzone stosownymi prelekcjami.