WYCIECZKA BIESZCZADY - ELEKTROWNIA SOLINA

W dniach 08 - 09.10.2018 odbyła się wycieczka krajoznawczo-dydaktyczna do Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Uczestnicy wycieczki to: 13 elektryków z klas III h i IV h, 2 logistyków z klasy IV h i jeden mechanik z kl. II h.

Pierwszego dnia uczestnicy udali się na wycieczkę turystyczną. Grupa Wyruszyła na żółty szlak z Przełęczy Wyżna udając się do schroniska „Chatka Puchatka”. Następnie skierowała się czerwonym szlakiem do Przełęczy M. Orłowicza. Pogoda była wyśmienita, więc widoki z Połoniny Wetlińskiej zapierały dech w piersiach. Docierając do Przełęczy M. Orłowicza grupa skierowała się na żółty szlak prowadzący do Miejscowości Wetlina. Po krótkim odpoczynku uczestnicy udali się do miejsca noclegowego „Ostoja” w Cisnej.

Drugiego dnia wyruszyliśmy do elektrowni wodnej umiejscowionej na zaporze w Solinie. W pierwszej kolejności uczestnicy podziwiali widoki z korony zapory. Następnie po obejrzeniu filmu obrazującego historię budowy oraz podstawowe dane elektrowni rozpoczęliśmy zwiedzanie wnętrza zapory. Trafiliśmy akurat na remont maszynowni, więc mogliśmy zobaczyć obecnie wykorzystywaną turbinę Francisa oraz wirnik hydrogeneratora.
Ponieważ elektrownia jest miejscem strategicznym nie ma możliwości wykonywania zdjęć. Ciekawym widoku wnętrza zapory proponujemy obejrzenie galerii na stronie: https://solina.pl/Galeria. Nie oddaje to jednak klimatu panującego we wnętrzu.
Ze względu na wspaniałą pogodę i chwilę czasu,  na koniec wycieczki uczestnicy zafundowali sobie rejs po Zalewie Solińskim.


Opiekunowie wycieczki: Dariusz Omelczuk, Adam Pleskacz.