SZKOLNY RZECZNIK PRAW UCZNIA

Drodzy Uczniowie! Od 7 marca rozpoczęłam pracę jako Szkolny Rzecznik Praw Ucznia. Mam nadzieję, że w naszej szkole będziecie czuli się bezpiecznie i będziecie mieli poczucie, że Wasze prawa są szanowane i przestrzegane.  Pamiętajcie, że zawsze możecie się zwrócić do Szkolnych Rzeczników Praw Ucznia, których obdarzyliście zaufaniem.

Pełnię dyżur w każdy wtorek od godziny 800 – 1300
oraz w razie potrzeb możecie zajrzeć do gabinetu pedagoga szkolnego.

Do moich zadań należy m. in. kwestionowanie niewłaściwych decyzji prawnych dotyczących ucznia, gromadzenia dokumentacji o przypadkach łamania jego praw, uświadomienie poszanowania praw i godności innych uczniów oraz pracowników szkoły. Stoję na straży praw ucznia określonych w Statucie Szkoły, WSO, Konwencji o prawach dziecka.
Rzecznik nie ustanawia praw, ale może sugerować, iż istnieje potrzeba zmiany lub ustanowienie nowych. Skoro stoję na straży praw ucznia,  możecie zwracać się do mnie z każdą sprawą związaną z naruszeniem prawa ucznia. Chcę zaznaczyć, że ja nie wyręczam żadnych instytucji w ich działalności, jedynie uwrażliwiam, by funkcjonowały w sposób przyjazny uczniowi. Chciałabym zachęcić i włączyć Was do działań na rzecz przestrzegania Waszych praw.

Ci, którzy nie chcą się ze mną spotkać „ twarzą w  twarz”, mogą napisać do mnie list i wrzucić go do skrzynki umieszczonej na drzwiach gabinetu pedagoga szkolnego.