PODSUMOWANIE PROJEKTU „ATRAKCYJNE KSZTAŁCENIE ZAWODOWE W TOMASZOWIE LUBELSKIM”

Projekt „Atrakcyjne kształcenie zawodowe w Tomaszowie Lubelskim” współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, działanie 12.4 kształcenie zawodowe.
Projekt realizowały dwie szkoły:  Zespół Szkół Techniczno-Mechanicznych im. Jarosława Dąbrowskiego i Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych im. Macieja Rataja  w Tomaszowie Lubelskim.
Koszty ogółem: 2 463 685,25 zł, okres realizacji projektu: 1. 06. 2019 – 31. 12. 2021 r.
Koniec roku zbiegł się z zakończeniem realizacji projektu, liczne szkolenia zaplanowane dla uczniów i nauczycieli zostały zrealizowane. Na drodze sprawnej realizacji stanęła pandemia - spowodowała przerwy w realizacji szkoleń. W większości ukończone szkolenia zakończyły się egzaminem przeprowadzonym przez certyfikujące instytucje: UDT, VCC, Sieć Badawcza Łukasiewicz: - Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego i – Instytut Spawalnictwa.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w różnych formach wsparcia oferowanych w projekcie. Zrealizowane szkolenia umożliwiły uzyskanie dodatkowych kwalifikacji. Podziękowanie kieruję również do wszystkich osób, które pomogły w realizacji projektu.
Poniżej różne formy wsparcia uzyskane w trakcie realizacji projektu
Cztery 40 osobowe grupy uczniów uczestniczyły w zajęciach laboratoryjnych na Politechnice Lubelskiej.
W okresie wakacji 2019 r. lokalni przedsiębiorcy przyjęli na staż 103 uczniów naszej szkoły.

Szkolenia dla uczniów:

1. Inżynieria projektowania komputerowego CAD 2D i 3D - 40 UP (uczestnik projektu)
  2. Operator wózków jezdniowych podnośnikowych – 50 UP

3. Warsztaty pomiarów elektrycznych SONEL MPI 530 + PE5 – 2 UP
  4. Obsługa programu edukacyjnego CAM – 6 UP
  5. Inżynieria projektowania komputerowego CAD 2D i 3D – 8 UP
  6. Naprawa i badanie pomp oraz wtryskiwaczy Common Rail firm Delphi, Denso i Siemens – 5 UP
  7. Pośredni wtrysk benzyny- systemy firmy Bosch oraz firm zewnętrznych – 5 UP
  8. Diagnostyka automatycznych skrzyń biegów – 5 UP
  9. Geometria zawieszenia pojazdów – 5 UP
  10. Hybrydowe układy napędowe i uprawnienia SEP do 1kV z egzaminem – 5 UP

Doposażona została baza dydaktyczna szkoły:

1. Czytnik kodów kreskowych
  2. Drukarka kodów kreskowych
  3. Stół ślusarski/warsztatowy
  4. Podnośnik samochodowy dwukolumnowy
  5. Wyposażenie ogólno dydaktyczne do pracowni języków obcych
  6. Telewizor
  7. Tablica interaktywna
  8. Zestaw multimedialny
  9. Komputery z monitorami, klasy PC
  10. Frezarka uniwersalna

INFORMACJE O REALIZACJI PROJEKTU

Projekt Atrakcyjne kształcenie zawodowe w Tomaszowie Lubelskim współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, działanie 12.4 kształcenie zawodowe.
Okres realizacji projektu: 1. 06. 2019 – 31. 12. 2021 r.
W maju rozpoczęła się realizacja szkoleń dla uczniów:

1. Inżynieria projektowania komputerowego CAD 2D i 3D – 1 grupa 10 UP – szkolenie ukończone, wszyscy uczestnicy szkolenia pomyślnie zdali egzamin, do przeszkolenia pozostała jedna 10 osobowa grupa UP.
  2. Operator wózków jezdniowych podnośnikowych – 50 UP – ukończyło szkolenie
  3. Programowanie robotów przemysłowych – kurs podstawowy 10 UP – wszyscy przystępujący pomyślnie zdali egzamin.
  4. Podstawy techniki światłowodowej – 10 UP – wszyscy przystępujący pomyślnie zdali egzamin.
  5. Kurs spawacz 111 (MMA) – 10 UP – kurs zakończony, egzamin został przeprowadzony 15 lipca.
  6. Kurs spawacz 135 (MAG) – 10 UP – kurs zakończony, egzamin został przeprowadzony 15 lipca.

W drugiej połowie sierpnia zaplanowane jest szkolenie dla 10 osobowej grupy uczniów: kurs spawacz 131 MIG.
Na początku lipca zrealizowane zostało  szkolenie dla nauczycieli: Warsztaty pomiarów elektrycznych SONEL.
Szkolenie: Obsługa programu edukacyjnego CAM zaplanowana została na wrzesień 2021.

KURS NA PRAWO JAZDY KAT. B

06. 02. 2021 czwarta grupa rozpoczęła kurs prawa jazdy kat. B., po zakończeniu zajęć teoretycznych od 15 lutego UP będą umawiać się na zajęcia praktyczne nauki jazdy z A. Hawryluk, R. Piwowarskim i L. Wiśniewskim.
Pięcioro uczestników umówiło się na egzamin – pierwsze podejście opłacone z projektu – pozostała piątka po zakończeniu jazdy i pomyślnym zdaniu egzaminu wewnętrznego przystąpi do egzaminu w WORD.

WAKACYJNE STAŻE

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych realizują staż w ramach projektu „Atrakcyjne kształcenie zawodowe w Tomaszowie Lubelskim”. W  stażu uczestniczą uczniowie kształcący się w zawodach: operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechanik, technik elektryk, technik pojazdów samochodowych, technik logistyk.