97 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 12 listopada Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i młodzież uczestniczyła w uroczystej akademii poświęconej 97 rocznicy odzyskania niepodległości. Odbyła się ona przed pomnikiem – płytą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w naszym mieście.
 

 


 
 
 


 

Przed uroczystością uczniowie klasy III h zapalili symboliczne znicze przed płytą oddając w ten sposób cześć, tym wszystkim którzy oddali życie na przestrzeni wieków, abyśmy mogli dzisiaj żyć w niepodległej Polsce. Następnie cała społeczność szkoły na czele z pocztem sztandarowym udała się na Siwą Dolinę, gdzie w marcu 1921 r. niekwestionowany twórca państwa polskiego Józef Piłsudski uczestniczył w uroczystościach patriotycznych. Po czym wysłuchano kilkunasto minutowego montażu słowno – muzycznego, który zakończyło wykonanie „Ciszy”  na trąbkach przez Angelikę Biela i Marcina Karwańskiego.

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 

 W akademii wzięli udział: Mateusz Osmoła (kl.Ib), Błażej Kawa, Dawid Borowski, Aleksander Pakosik, Paweł Koper, Szymon Smoliński (wszyscy kl.Ig), Angelika Biela i Mariola Młynarczyk (obie kl. Ih), Michał Kuźniarski, Krystian Greszata, Jakub Malinowski, Paweł Sak, Michał Kopiec, Kamil Kominiarczyk (wszyscy kl. IIa), Wojciech Pukaluk (IIc), Jakub Marguła, Daniel Szopa, Karol Sikora (kl.IIk), Michał Muzyczuk (kl.IIIc), Natalia Traczyk, Karolina Głuszek, Monika Mazur (wszystkie kl.IIIk), Marcin Karwański (kl.IVk) i Wojciech Murzacz (IVg). Całość przygotowała p. Bożena Michalska, oprawę muzyczną p. Andrzej Bulicz, referat – p. Robert Czyż, nad częścią techniczną czuwał p. Robert Sieradzki.

 

Zdjęcia i referaty uczniów
Pamięć o Piłsudskim
Piłsudski w Tomaszowie Lubelskim

PAMIĘTAMY

 

 


 
 
Przy Naszej szkole rośnie Dąb Katyński. Drzewko upamiętnia ofiary stalinowskiego terroru sprzed 75 lat skrytobójczo zamordowanych na „Golgocie Wschodu”. Podobnie jak w latach ubiegłych, 2 listopada delegacja szkoły (klasa III h) zapaliła znicze przed Dębem, upamiętniającym jedną z ofiar Katynia. Nasza szkoła z ponad 20 tysięcy zamordowanych, szczególnie pamięta o st. posterunkowym  MIECZYSŁAWIE  KATASZYŃSKIM Komendancie posterunku gminnego Policji Państwowej w Majdanie Górnym. Aresztowanym przez Sowietów jesienią 1939 r. i  zamordowanego w Miednoje. Pośmiertnie awansowanego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stopień aspiranta.
Jak szczególnymi osobami były każda z wielotysięcznych ofiar katyńskich, tak szczególny jest nasz blisko pięcioletni dziś dąb. Rośnie tutaj, by wiadomość o tej tragicznej przeszłości zakorzeniona została wśród społeczności szkoły zakorzeniona tak „mocno, jak silne i mocne są dęby - symbole siły, męstwa, szlachetności i sławy...".

 

 Zdjęcia i opracowanie o st.post. Mieczysławie Kataszyńskim przygotowane przez uczniów klasy IV „g” i III h

Z kart historii szkoły....11 listopada w tradycji szkoły

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły oficjalnie pod pomnikiem na siwej dolinie byli w 1988 r. Wówczas w dniu 11 listopada 1988 r. w TDK została zorganizowana akademia poświęcona 70-tej rocznicy odzyskania niepodległości. Program słowno – muzyczny przygotowali nie pracujący już nauczyciele p. polonistka Janina Iwanicka i p. ucząca wychowania fizycznego Grażyna Gumela. Referat okolicznościowy wygłosiła p. Zofia Nowak – Zięba. Bezpośrednio po akademii cała młodzież przemaszerowała na Siwą Dolinę gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie płyty upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie w 1921 roku [1].

Dwa lata później z inicjatywy nauczyciela historii Adama Kurnika zorganizowany został apel szkolny, ze względu na złą pogodę uroczystość odbyła się w pomieszczeniach warsztatów szkolnych. Po wysłuchaniu hymnu narodowego nauczyciel historii wygłosił referat o zabarwieniu patriotycznym, w którym uwypuklił znaczenie odbudowy państwa po 123 latach niepodległości, po czym uczniowie klasy I „wz” (wielozawodowa) pod kierunkiem polonistki Danuty Krawczyk- Gęborys zaprezentowali program słowno – muzyczny, w którym patriotyczna poezja przeplatała się z pieśniami legionowym [2].

Dla wielu niezapomniany przebieg miała akademia poświęcona 77 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, gdyż została zorganizowana przed płytą poświęconą wizycie Józefa Piłsudskiego w naszym mieście. Niemal na zakończenie uroczystości głos zabrał z-ca dyrektora Wiesław Pakosik-Pakosz, który przedstawił historię tego miejsca. W Kronice Szkoły zanotowano…Dolina, na której obecnie jesteśmy była wolną przestrzenią bez tych drzew. Dolina służyła miastu jako pastwisko a wojsku jako miejsce ćwiczeń ze strzelaniem włącznie (dyrektor miał na myśli okres międzywojenny nieopodal znajdowały się koszary wojskowe R.Cz.)W latach 1919-20 trwała wojna obronna przed najazdem Sowietów, którzy szli na Zachód mając nadzieję połączenia się z rewolucją w Niemczech. Jednak na Polsce Lenin połamał sobie zęby a późniejszy wódz komunistów Rosji i Świata  Stalin będąc komisarzem w armii konnej Budionnego uciekł w nocy spod Komarowa. Od tego czasu nie pojawił się już na pierwszej linii frontu a wysyłał tam swoich sobowtórów(....) W 1921 roku główne polskie siły z frontu wschodniego wracając do swoich koszar w centralnej Polsce w podziękowaniu za ich waleczność  miejscowi patrioci postanowili zorganizować spotkanie z Marszałkiem w naszym mieście. Piłsudski stał na wzniesieniu około 100 m od miejsca gdzie obecnie stoimy  zaś w dolinie stało wojsko, które w tym czasie miało siwe mundury, cała dolina była więc siwa i od tego czasu powstała nazwa tego miejsca Siwa Dolina. W 1935 roku gdy umarł Piłsudski postanowiono celem upamiętnienia na tym miejscu gdzie w 1921 roku przemawiał wybudować pomnik - płytę ze złoconymi literami. Wraz z 1944 rokiem wojska sowieckie próbowały zniszczyć pomnik strzelając do niego z broni maszynowej, ostatecznie dzieła zniszczenia dopełniły rodzime władze komunistyczne, gdy w 1990 upadł komunizm odżyła sprawa odbudowy tego miejsca. Obchodząc Święto niepodległości chcemy przybliżyć wam historię jako coś namacalnego, w której wy uczestniczycie tak jak kiedyś żołnierze wracający z frontu tymi słowami zakończył. Jego słowa wywarły na wszystkich duże wrażenie, nic więc dziwnego, że gdy skończył, otrzymał burzę oklasków [3].

W bardzo nietypowych warunkach obchodzono 78 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, już po raz drugi w historii szkoły nauczyciele i młodzież udali się pod Tablicę – pomnik na Siwą Dolinę. Mimo trzaskającego mrozu i grubej warstwy śniegu, w skupieniu wysłuchano referatu patriotycznego i montażu słowno – muzycznego, aby godnie uczcić pamięć tego dnia. Akademię rozpoczęto hymnem narodowym a zakończono zapaleniem znicza przed pomnikiem poświęconym Naczelnikowi Państwa. W ten sposób oddano symboliczny hołd tym wszystkim, którzy przelali swoją krew za to, że żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Od prawie ćwierćwiecza młodzież naszej szkoły jako jedyna ze wszystkich szkół tomaszowskich organizuje pod płytą  - obeliskiem na Siwej Dolinie uroczystości patriotyczne, które stały się niekonwencjonalna lekcją historii i postawy obywatelskiej.

 

 
 
  [1] Kronika Szkoły...s. 241,

  [2] Kronika Szkoły...op.cit.s.103

  [3] Kronika Szkoły cz. II...op.cit.s.17